Nya direktioner för skogscentralerna

Jord- och skogsbruksministeriet 18.5.2010 9.45
Pressmeddelande -

Jord-och skogsbruksministeriet har tillsatt nya direktioner för skogscentralerna för mandatperioden 1.6. 2010-31.5.2014. I de nya direktionerna ingår företrädare för skogsägarna, skogsindustrin och maskinföretagare/skogsbranschens funktionärer. Dessutom har landskapsförbunden samt närings-, trafik- och miljöcentralerna sina företrädare i de nya direktionerna enligt lagstiftningen gällande regionförvaltningsreformen som trädde i kraft i början av 2010. Ledamöterna i skogscentralernas nya direktioner (suppleanten inom parentes):

Kustens skogscentral:

Företrädare för närings-, trafik- och miljöcentralen
överdirektör Kaj Suomela
(överingenjör Outi Engström)

Företrädare för skogsägarna
jordbrukare Magnus Aspelin
(agrolog Anders af Heurlin)
jordbrukare Stefan Thölix
(jordbrukare Kenneth Påhls)
forstmästare Mikael Aminoff
(agrolog Robert Haglund)

Företrädare för landskapsförbunden
Landskapstyrelsens ordförande, riksdagsledamot Ulla-Maj Wideroos
(landskapstyrelsemedlem, rektor Greger Englund)

Företrädare för skogsindustrin
branschdirektör för virkesanskaffning Juha Mäntylä
(operationschef Guy Fransman)

Företrädare för skogsbranchens funktionärer/maskinföretagare
skogsförbättringsförman Leif Sandbacka
(maskinföretagare Magnus Träskman)

Sydvästra Finlands skogscentral:

Företrädare för närings-, trafik- och miljöcentralen
tukihallinto- ja tarkastusryhmän päällikkö Leena Ahtola-Heinonen
(vastuualueen päällikkö Risto Skyttä)

Företrädare för skogsägarna
maanviljelijä Pauli Hollo
(toimitusjohtaja Mikko Mäkimattila)
agronomi Elina Liinaharja
(emäntä Paula Koivuniemi)
metsänhoitopäällikkö Auvo Heikkilä
(ympäristöpäällikkö Markus Nissinen)

Företrädare för landskapsförbunden
suunnittelujohtaja Heikki Saarento
(alueiden käytön johtaja Jukka Moilanen)

Företrädare för skogsindustrin
ostojohtaja Pekka Rajala
(piiripäällikkö Esa Piispa)

Företrädare för skogsbranchens funktionärer/maskinföretagare
koneyrittäjä Pasi Heino
(metsänhoitopäällikkö Hannu Heikkilä)

Tavastland-Nylands skogscentral:

Företrädare för närings-, trafik- och miljöcentralen
johtaja Harri Kallio
(ryhmäpäällikkö Mari Konsin-Palva)

Företrädare för skogsägarna
maatalousyrittäjä Vesa Syrjänen
(maanviljelijä Tuomas Jutila)
aluejohtaja Esko Laitinen
(maanviljelijä Jarmo Anttila)
metsätalousyrittäjä Eine Rosenberg-Riihimäki
(metsänhoitaja Liisa Vuorikko)

Företrädare för landskapsförbunden
maakuntajohtaja Esa Halme
(suunnittelupäällikkö Ulla-Mari Karhu)

Företrädare för skogsindustrin
hankintajohtaja Erkki Metsola
(aluejohtaja Janne Partanen)

Företrädare för skogsbranchens funktionärer/maskinföretagare
koneyrittäjä Simo Jokinen
(viestintäsihteeri Leena Levänen)

Sydöstra Finlands skogscentral:

Företrädare för närings-, trafik- och miljöcentralen
ylitarkastaja Tuula Tanska
(biologi Simo Jokinen)

Företrädare för skogsägarna
agronomi Riitta Alestalo
(maaseutuyrittäjä Juha Sajomaa)
maanviljelijä Markku Jäppinen
(maanviljelijä Jorma Mäkinen)
aluejohtaja Pekka Vainikka
(metsätilayrittäjä Annukka Kimmo)

Företrädare för landskapsförbunden
maakuntahallituksen jäsen, maanviljelijä Antti Rämä
(kaavoituspäällikkö Marjo Wallenius)

Företrädare för skogsindustrin
aluejohtaja Janne Partanen
(kehitysjohtaja Esa Korhonen)

Företrädare för skogsbranchens funktionärer/maskinföretagare
metsätalouspäällikkö Seppo Repo
(metsän- ja luonnonhoidon asiantuntija Pekka Järvinen)

Birkalands skogscentral:

Företrädare för närings-, trafik- och miljöcentralen
yksikön päällikkö Mari Rajala
(suunnittelupäällikkö Harri Vitikka)

Företrädare för skogsägarna
maanviljelijä Ilkka Juusela
(metsänomistaja Arja Kokkola-Ahava)
maanviljelijä Juha Anttila
(maanviljelijä Antti Junnila)
viestintäpäällikkö Heli Mutkala-Kähkönen
(johtaja Marko Mäki-Hakola)

Företrädare för landskapsförbunden
maakuntajohtaja Jussi V. Niemi
(aluekehitysjohtaja Jukka Alasentie)

Företrädare för skogsindustrin
piiripäällikkö Hannu Leppäjärvi
(ostojohtaja Pekka Rajala)

Företrädare för skogsbranchens funktionärer/maskinföretagare
koneyrittäjä Ilmo Kalli
(kirjanpitäjä Marjo Virtanen)

Södra Savolax skogscentral:

Företrädare för närings-, trafik- och miljöcentralen
yksikön päällikkö Maija Puurunen
(metsätalousinsinööri Markku Heikkinen)

Företrädare för skogsägarna
yrittäjä Risto Pöntinen
(yrittäjä Inkeri Tähkävuori)
johtaja Timo Leskinen
(maanviljelijä Juha-Pekka Hannikainen)
metsäyrittäjä Virve Sallinen
(toimitusjohtaja Outi Kauria)

Företrädare för landskapsförbunden
maakuntajohtaja Matti Viialainen
(maakuntasihteeri Jyrki Kuva)

Företrädare för skogsindustrin
resurssijohtaja Esa Ojala
(energiapuujohtaja Matti Halinen)

Företrädare för skogsbranchens funktionärer/maskinföretagare
metsätaloustarkastaja Jukka Pyykkönen
(johdon sihteeri Raili Korhonen)

Södra Österbottens skogscentral:

Företrädare för närings-, trafik- och miljöcentralen
ympäristöneuvos Pertti Sevola
(yritystutkija Reijo Kivimäki)

Företrädare för skogsägarna
maanviljelijä Marjatta Elomaa
(viestintäpäällikkö Heli Mutkala-Kähkönen)
johtaja Marko Mäki-Hakola
(toimiananjohtaja Yrjö Ojaniemi)
maanviljelijä Terho Paavola
(toimistosihteeri Marja-Terttu Järvinen)

Företrädare för landskapsförbunden
maakuntajohtaja Asko Peltola
(vs. ohjelmapäällikkö Marita Mutka)

Företrädare för skogsindustrin
piiripäällikkö Kari Lahdenmäki
(hankintajohtaja Erkki Metsola)

Företrädare för skogsbranchens funktionärer/maskinföretagare
esittelijä Mauri Hyytiä
(koneyrittäjä Jukka Vainionpää)

Mellersta Finlands skogscentral:

Företrädare för närings-, trafik- och miljöcentralen
luonnonsuojelupäällikkö Päivi Halinen
(johtaja Seppo Kosonen)

Företrädare för skogsägarna
agrologi Johannes Leppänen
(metsätalousyrittäjä Mikko Honkanen)
aluejohtaja Pauli Rintala
(maa- ja metsätalousyrittäjä Pirjo Luotola)
maanviljelijä Olavi Hyppölä
(maanviljelijä Matti Häkkinen)

Företrädare för landskapsförbunden
maakuntajohtaja Anita Mikkonen
(ohjelmapäällikkö Pirjo Peräaho)

Företrädare för skogsindustrin
metsäjohtaja Sixten Sunabacka
(piiripäällikkö Matti Rossi)

Företrädare för skogsbranchens funktionärer/maskinföretagare
koneyrittäjä Keijo Mikkonen
(metsäasiantuntija Marja Liukkaala-Koto)

Norra Savolax skogscentral:

Företrädare för närings-, trafik- och miljöcentral
johtaja Jari Mutanen
(ylitarkastaja Irja Lehtonen)

Företrädare för skogsägarna
maanviljelijä Pekka Tenhunen
(maa- ja metsätalousyrittäjä Tanja Pesonen)
aluejohtaja Jukka Hujala
(agronomi Jukka Lyytikäinen)
metsätalousinsinööri Tiina Paananen
(maanviljelijä Kaija Korhonen)

Företrädare för landskapsförbunden
aluekehityspäällikkö Jari Jääskeläinen
(EU-koordinaattori Juuso Hieta)

Företrädare för skogsindustrin
ostojohtaja Antti Maaranta
(aluejohtaja Riku Koskinen)
Företrädare för skogsbranchens funktionärer/maskinföretagare
projektipäällikkö Jouni Partanen
(koneyrittäjä Ilkka Nousiainen)

Norra Karelens Skogscentral:

Företrädare för närings-, trafik- och miljöcentral
ylijohtaja Ari Niiranen
(johtaja Ritva Saarelainen)

Företrädare för skogsägarna
metsätalousyrittäjä Pauli Laasonen
(maanviljelijä Päivi Pennanen)
pankinjohtaja Raija Tahvanainen
(maanviljelijä Päivikki Otronen)
aluejohtaja Markku Vainio
projektipäällikkö Eija Pitkänen

Företrädare för landskapsförbunden
maakuntajohtaja Pentti Hyttinen
(maakuntasuunnittelija Pasi Pitkänen)

Företrädare för skogsindustrin
aluejohtaja Riku Koskinen
(metsätalousjohtaja Jorma Saarimaa)

Företrädare för skogsbranchens funktionärer/maskinföretagare
metsätaloustarkastaja Pekka Lihavainen
(toimistosihteeri Alli Pekkarinen)

Kajanalands skogscentral:

Företrädare för närings-, trafik- och miljöcentral
ylitarkastaja Jouko Saastamoinen
(ylitarkastaja Unto Ritvanen)

Företrädare för skogsägarna
tilanhoitaja Reijo Virkkunen
(terveydenhoitaja Heli Moilanen)
aluejohtaja Heikki Rahko
(maanviljelijä Maarit Sormunen)
aluejohtaja Veikko Hiltunen (MH)
maankäyttöesimies Mirja Humalamäki (MH)

Företrädare för landskapsförbunden
kaupunginjohtaja Eila Valtanen
(maakuntaneuvos Timo Säkkinen)

Företrädare för skogsindustrin
metsätalousjohtaja Jorma Saarimaa
(aluejohtaja Olli-Pekka Ahonen)

Företrädare för skogsbranchens funktionärer/maskinföretagare
kirjanpitäjä Pirjo Malinen
(metsäsuunnittelija Leevi Heikura)

Norra Österbottens skogscentral:

Företrädare för närings-, trafik- och miljöcentral
ryhmäpäällikkö Tiina Suutari
(ylitarkastaja Tupuna Kovanen)

Företrädare för skogsägarna
maanviljelijä Osmo Paldanius
(maatalousyrittäjä Henna Vuotila)
toimittaja Leena Takaluoma
(toimitusjohtaja Juhani Pääkkö)
aluejohtaja Pertti Tuomi
ympäristöasiantuntija Maarit Kaukonen

Företrädare för landskapsförbunden
ympäristöpäällikkö Ismo Karhu
(kehittämispäällikkö Tarja Bäckman)

Företrädare för skogsindustrin
aluejohtaja Olli-Pekka Ahonen
(piiripäällikkö Ville Keskinen)

Företrädare för skogsbranchens funktionärer/maskinföretagare
metsätaloustarkastaja Risto Koistinen
(viestintäassistentti Pirjo Tapanila)

Lapplands skogscentral:

Företrädare för närings-, trafik- och miljöcentral
ylitarkastaja Taina Kojola
(kansainvälistymisasiantuntija Kari Oittinen)

Företrädare för skogsägarna
yksityisyrittäjä Mikko Sarajärvi
(emäntä Anne Kylmäniemi)
johtaja Jukka Aula
(hoitokunnan puheenjohtaja Eero Törmänen)
aluejohtaja Kirsi-Marja Korhonen (MH)
aluejohtaja Juhani Karjalainen (MH)

Företrädare för landskapsförbunden
maanviljelijä Juha Kesälahti
(työterveyshoitaja Marja-Leena Laitinen)

Företrädare för skogsindustrin
ostopäällikkö Heikki Parpala
(ostojohtaja Jouko Mattanen)

Företrädare för skogsbranchens funktionärer/maskinföretagare
koneyrittäjä Tapio Määttä
(neuvonta-asiantuntija Ari Meriläinen)

Övriga uppgifter: konsultativ tjänsteman Leena Arpiainen
Jord- och skogsbruksministeriet, skogsavdelningen
tel. 09-16052402 0400 938368
e-post: [email protected]

Sirkka-Liisa Anttila