En arbetsgrupp ska börja undersöka hur avverkning under häckningstiden påverkar fågelbestånden
Jord- och skogsbruksministeriet tillsätter en arbetsgrupp med bred expertis som ska utreda hur avverkning under häckningstiden påverkar fågelbestånden. Arbetsgruppen bedömer effekterna av de nuvarande anvisningar och rekommendationer som tillämpas på avverkning och lägger fram förslag som ökar effekterna ytterligare. Företrädare för förvaltningen och centrala berörda parter bjuds in att delta i arbetsgruppens arbete. Arbetsgruppen inleder sitt arbete under hösten och resultaten väntas bli klara i vinter.
Europeiska unionens domstol avgjorde i början av augusti en estnisk domstols begäran om förhandsavgörande om avverkning av skog under fåglarnas häckningstid. Behandlingen av ärendet fortsätter vid den estniska domstolen, men fallet har väckt diskussion om avverkning under häckningstiden även i Finland.
”Även om EU-domstolens beslut om avverkning under fåglarnas häckningstid i Estland inte omedelbart kräver några förändringar i vårt verksamhetssätt finns det anledning att regelbundet utvärdera effekterna av vår verksamhet och se över behovet av utveckling ”, säger avdelningschef Pentti Lähteenoja vid jord- och skogsbruksministeriets naturresursavdelning.
Avverkning under fåglarnas häckningstid har tidigare studerats ingående i den så kallade sommaravverkningsarbetsgruppen, vars arbete blev klart år 2000. Arbetsgruppen rekommenderade bland annat att sommaravverkning ska ske i torra skogstyper där fågeltätheten är lägre än i frodiga områden och att avverkning i lövträdsdominerade skogstyper och sumpskog ska undvikas.
”En av de första viktiga uppgifterna för den arbetsgrupp som strax ska inleda arbetet är att utreda hur rekommendationerna tillämpas i praktiken och vilken betydelse de har för skyddet av fågelbestånden som helhet”, säger Lähteenoja.
Mer information:
Antti Leinonen
specialsakkunnig, jord- och skogsbruksministeriet
tfn 0295 162 137
antti.o.leinonen@gov.fi