fi sv en

Djuravel samt märkning och registrering (identifiering) av djur

Djuravel

Syftet med djuravelsverksamhet är att antingen förbättra produktionsdjurens genetiska kvalitet eller bevara genresurserna. Bestämmelserna om djuravelsverksamhet syftar till att avlägsna hinder för handel och främja handel där förädlingsvärdet av djur, embryon och könsceller har verifierats. Detta uppnås genom att tillämpa gemensamma förfarandesätt vid bedömningen av djurens genetiska kvalitet och i handlingar som visar kvaliteten.

Livsmedelsverket övervakar djuravelsverksamheten.

Länkar på JSM:

  • Lagen om djuravelsverksamhet (319/2014)
  • Jord- och skogsbruksministeriets förordning om härstamningsbevis för renrasiga nötkreatur samt deras könsceller och embryon  (350/2014)
  • Jord- och skogsbruksministeriets förordning om härstamningsbevis för renrasiga får och getter samt deras könsceller och embryon (351/2014)
  • Jord- och skogsbruksministeriets förordning om härstamningsbevis för renrasiga svin och hybridsvin samt deras könsceller och embryon (352/2014)
  • Jord- och skogsbruksministeriets förordning om härstamningsbevis för registrerade hästdjur samt deras könsceller och embryon (353/2014)
  • Jord- och skogsbruksministeriets förordning om härstamningsbevis och andra handlingar för import av djur som används för avel samt deras könsceller och embryon (354/2014)
  • Jord- och skogsbruksministeriets förordning om stambokens uppbyggnad och införande av djur i stambok (1024/2014)
  • Jord- och skogsbruksministeriets förordning om bestämmande av avelsvärdet hos djur som används för avel  (1025/2014)

På andra webbplatser:

Identifiering av djur

Målet med identifiering av djur är att främja skyddet av djurens, människornas och miljöns hälsa, förbättra djurens välbefinnande samt säkerställa livsmedelssäkerheten genom att förutsätta att det finns systematisk information om djurhållningsplatserna, om de aktörer som är ansvariga för djur och om djuren på så sätt att det är möjligt att spåra djurens ursprung och förflyttningar mellan olika djurhållningsplatser. Utifrån uppgifterna i registret kan sådana eventuella risker, såsom spridning av sjukdomar eller förflyttning sjukdomar som är gemensamma för djur och människor (zoonoser) till livsmedelskedjan utredas snabbt och effektivt.

Lagstifning

Här hittar du lagstiftingen som gäller idetifiering och registering av djur: Lagstifting, A-register.

Livsmedelsverkets sidor djurhållning, identifiering och registering

Kommissionens internetsidor

Mer information