Hanteringsplaner

Listan av invasiva främmande arter som ingår i första hanteringsplanen 

Hanteringsplan I för bekämpning av invasiva främmande arter som ingår i EU-förteckningen

VÄXTER

  1. Saltbaccharis (Baccharis halimifolia)
  2. Jätteloka (Heracleum persicum Fischer) [Tromsöloka]
  3. Bredloka (Heracleum sosnowskyi Mandenova)
  4. Flikpartenium (Parthenium hysterophorus)
  5. Kudzuböna (Pueraria montana / Pueraria lobata) [Japansk arrowrot]
  6. Gisselspilört (Persicaria perfoliata / Polygonum perfoliatum)

VATTENVÄXTER

  1. Kabomba (Cabomba caroliniana)
  2. Vattenhyacint (Eichhornia crassipes)
  3. Flytspikblad (Hydrocotyle ranunculoides) [Penningablad]
  4. Afrikansk vattenpest (Lagarosiphon major)
  5. Storblommig ludwigia (Ludwigia grandiflora)
  6. Krypludvigia (Ludwigia peploides)
  7. Gul skunkkalla (Lysichiton americanus)
  8. Storslinga (Myriophyllum aquaticum)

FÅGLAR

  1. Huskråka (Corvus splendens)
  2. Amerikansk kopparand (Oxyura jamaicensis)
  3. Helig ibis (Threskiornis aethiopicus)

FISKAR

  1. Amursömnfisk (Perccottus glenii)
  2. Bandslätting (Pseudorasbora parva)

DÄGGDJUR

  1. Pallasekorre (Callosciurus erythraeus)
  2. Javanesisk mungo (Herpestes javanicus)
  3. Vanlig näsbjörn (Nasua nasua)
  4. Nutria (Myocastor coypus) [sumpbäver]
  5. Kinesisk (röd) muntjak (Muntiacus reevesii)
  6. Tvättbjörn (Procyon lotor) [sjubb]
  7. Östlig rävekorre (Sciurus niger)
  8. Gråekorre (Sciurus carolinensis)
  9. Sibirisk jordekorre (Tamias sibiricus)

GRODDJUR

  1. Oxgroda (Lithobates catesbeianus)

REPTILER

  1. Rödörad vattensköldpadda (Trachemys scripta)

INSEKTER

  1. Sammetsgeting (Vespa velutina nigrithorax)

ÖVRIGA RYGGRADSLÖSA

  1. Kinesisk ullhandskrabba (Eriocheir sinensis)
  2. Taggkindskräfta (Orconectes limosus) [amerikansk dvärgkrävta]
  3. Gulvårtskräfta (Orconectes virilis)
  4. Signalkräfta (Pacifastacus leniusculus)
  5. Röd sumpkräfta (Procambarus clarkii)
  6. Marmorkräfta (Procambarus fallax f. virginalis)

 

Listan av invasiva främmande arter som ingår i andra hanteringsplan

Hanteringsplan II för bekämpning av invasiva främmande arter som ingår i EU-förteckningen

VÄXTER

  1. fjäderborstgräs (Pennisetum setaceum)
  2. jättebalsamin (Impatiens glandulifera)
  3. kaukasisk jättefloka (Heracleum mantegazzianum)
  4. sidenört (Asclepias syriaca)
  5. japanskt styltgräs (Microstegium vimineum)
  6. röd jättegunnera (Gunnera tinctoria)

VATTENVÄXTER

  1. kamslinga (Myriophyllum heterophyllum)
  2. smal vattenpest (Elodea nuttallii)
  3. alligator weed (Alternanthera philoxeroides)

FÅGLAR

  1. nilgås (Alopochen aegyptiacus)

DÄGGDJUR

  1. bisamråtta (Ondatra zibethicus)
  2. mårdhund (Nyctereutes procyonoides)

 

Listan av invasiva främmande arter som ingår i tredje hanteringsplan

Hanteringsplan III för bekämpning av nationellt invasiva främmande arter

DÄGGDJUR

  1. artgrupp: rovdjur (Carnivora), inklusive
    1.1 korsningar av tamhund och varg (Canis lupus) eller av tamhund och ett annat hunddjur (Canidae) i generationerna F1–F4, samt korsningar av dessa korsningar och annan än tamhund,
    1.2 korsningar av tamkatt och ett annat kattdjur i generationerna F1–F4, samt korsningar av dessa korsningar och annan än tamkatt, och undantaget följande arter:
    - de rovdjur som avses i 42 § 1 mom. 1 och 2 punkten i jaktlagen (615/1993),
    - tamhund och dess artkorsningar från generation F5 framåt,
    - tamkatt och dess artkorsningar från generation F5 framåt,
    - frett.
  2. artgrupp: fladdermöss (Chiroptera)
  3. artgrupp: jordekorrar (Tamias)

FÅGLAR

  1. artgrupp: hökfåglar (Accipitriformes) och korsningar av dessa
  2. artgrupp: falkfåglar (Falconiformes) och korsningar av dessa
  3. artgrupp: ugglefåglar (Strigiformes)
  4. artgrupp: kråkfåglar (Corvidae)
  5. korsningar av fjällgås (Anser erythropus) med andra gåsarter

KRÄLDJUR

  1. sandödla (Lacerta agilis)

GRODDJUR

  1. artgrupp: Pelophylax
  2. lövgroda (Hyla arborea)
  3. gulbukig klockgroda (Bombina variegata)
  4. leopardgroda (Lithobates pipiens)
  5. långbensgroda (Rana dalmatina)
  6. bergvattensalamander (Ichthyosaura alpestris)

BLÖTDJUR

  1. spansk skogssnigel (Arion vulgaris)

VÄXTER

  1. sandlupin (Lupinus nootkatensis)
  2. hampstånds (Jacobaea cannabifolia)
  3. hybridslide (Reynoutria x bohemica)
  4. parkslide (Reynoutria japonica)
  5. jätteslide (Reynoutria sachalinensis)
  6. vattenpest (Elodea canadensis)
  7. blomsterlupin (Lupinus polyphyllus)
  8. vresros (Rosa rugosa, inkl. Rosa rugosaf. alba)
  9. apelsinbalsamin (Impatiens capensis)