Eläinten tunnistaminen ja jäljitettävyys tehostuu

maa- ja metsätalousministeriö
Julkaisuajankohta 9.4.2026 16.03
Tyyppi:Tiedote
Koiranpentu on rekisteröitävä ennen kuin se täyttää kolme kuukautta.

Hallitus esittää eläinten tunnistamisesta ja rekisteröinnistä annettuun lakiin muutoksia, jotka helpottavat eläinten tunnistamista ja jäljitettävyyttä. Lakimuutoksella täsmennetään myös eläimen rekisteriin ilmoittamatta jättämisestä määrättävää maksua. Laki on tarkoitus saada voimaan kesällä 2026.

Lakiin on lisätty EU -lainsäädännön muutosten edellyttämät täsmennykset lemmikkieläinten tunnistusmerkintöjä koskeviin vaatimuksiin. Vastaavat täsmennykset on tehty myös hevoseläinten tunnistusmerkintöjä koskeviin vaatimuksiin.

Eläinten rekisteröintivelvoite ja siihen liittyvä seuraamusmaksu koskee lemmikkieläimistä koiria ja tuotantoeläimistä nautoja, sikoja, lampaita, vuohia ja hevosia. Seuraamusmaksua ei sovelleta muihin lemmikkieläimiin kuten kissoihin ja fretteihin. 

Hallinnollisen seuraamusmaksun käyttömahdollisuus on laajennettu koskemaan eläinten rekisteriin ilmoittamatta jättämistä. Jatkossa Ruokavirasto ja elinvoimakeskus voisivat määrätä vähintään 300 euron ja enintään 5 000 euron eläinten tunnistamis- ja rekisteröintivalvonnan seuraamusmaksun sille, joka laiminlyö eläimen rekisteriin ilmoittamisen.

Seuraamusmaksu voidaan määrätä jos toimija ei viranomaisen kehotuksesta tai määräyksestä huolimatta noudata lainsäädännön vaatimusta ilmoittaa eläin rekisteriin.

Nykyisen voimassa olevan lain aikana yleisin määrätty seuraamusmaksu on ollut 300 euroa. Korkeampi maksu voitaisiin jatkossa määrätä muun muassa jos kyse on toistuvasta laiminlyönnistä tai jos kyse on useammasta eläimestä. 

Arvioinnissa punnittaisiin myös laiminlyönnin vahingollisuutta, erityisesti sitä, heikentääkö puutteellinen tunnistaminen ja rekisteröinti eläinten jäljitettävyyttä tai aiheuttaako se riskejä ihmisten tai eläinten terveydelle.

Näiden tekijöiden perusteella seuraamusmaksu voisi vaihdella ja vakavimmissa tapauksissa nousta enintään 5 000 euroon.

Parhaillaan valmistellaan uutta EU-asetusta koirien ja kissojen hyvinvoinnista ja jäljitettävyydestä. Asetuksella säädetään EU:n laajuiset vähimmäisvaatimukset koirien ja kissojen kasvattamiselle ja markkinoille saattamiselle.  Asetus tulee edellyttämään myös muun muassa kaikkien myytävien tai muutoin luovutettavien koirien ja kissojen tunnistusmerkintää ja rekisteröintiä EU-maissa.

Teuraskuljetukseen luovutettavien sikojen merkitsemistä koskevia vaatimuksia on esityksessä kevennetty eläinten hyvinvoinnin edistämiseksi ja merkintöjen tekemiseen liittyvän työtaakan vähentämiseksi.

Lisätietoja maa- ja metsätalousministeriöstä:
Erityisasiantuntija Anssi Welling p. 029 5162151

Sähköposti: etunimi.sukunimi@gov.fi


 

EU ja kansainväliset asiat Eläimet ja kasvit Lainsäädäntö Ruoka ja maatalous