Metsähanhen metsästysalueet ja -ajat samat kuin vuonna 2024 – muista myös saalisilmoitus ja muut rajoitukset
Maa- ja metsätalousministeriö on antanut asetuksen metsähanhen metsästysrajoituksista ja -kielloista 20.8.2025 alkavalle metsästyskaudelle. Metsähanhen metsästys laajeni viime vuonna Kainuuseen ja osissa Pohjois-Pohjanmaata sekä Pohjois-Karjalaa. Metsästysalueet ovat tänä vuonna samat kuin vuonna 2024. Suomessa pesivän metsähanhikannan suojelemiseksi metsähanhen metsästys kielletään edelleen suuressa osassa maata.
Metsähanhen pesimäalueilla Pohjois-Suomessa metsähanhen sallittu metsästysaika alkaa 20.8.2025 kello 12 ja päättyy 27.8.2025. Sallittu metsästysalue kattaa Kainuun, Lapin ja Pohjois-Pohjanmaan maakunnat lukuun ottamatta Inarin, Enontekiön ja Utsjoen kuntia sekä valtatien E8 ja seututien 813 merenpuoleisia alueita.
Pohjois-Suomen metsästystä koskee viime vuosien tapaan metsästäjäkohtainen saaliskiintiö, joka on enintään yksi metsähanhi vuodessa. Lisäksi metsähanhen metsästys pellolta ja ravintohoukuttimen käyttö ovat kiellettyjä.
Suomen metsästysrajoitusten ja MMM:n aloitteesta vuonna 2015 tehdyn kansainvälisen hoitosuunnitelman ansiosta voimakkaasti taantunut taigametsähanhen muuttoreitin kanta on saatu elpymään tavoitetasolle. Suomessa erämaisilla pesimäalueilla aiemmin taantuneen kannan tilan seuranta on kuitenkin hyvin haastavaa. Metsästystä on siksi edelleen säädeltävä, jotta Suomen pesimäkanta edelleen elpyisi.
Rajoitettu mahdollisuus metsästykseen halutaan kohdistaa erityisesti perinteiseen erämaassa tapahtuvaan pyyntiin, joka on perinteistä suomalaista metsähanhen metsästyksen eränkäyntikulttuuria. Metsähanhien rengastusta ja havaintoja tekevät myös aktiiviset harrastajat, mikä on erittäin tärkeää lajin seurannalle. Vuonna 2024 koko maassa metsähanhisaalis oli 402 yksilöä, josta valtaosa oli kannaltaan elinvoimaisia tundrametsähanhia. Lapista saatiin saaliiksi 42, Pohjois-Pohjanmaalta 38 ja Kainuusta 46 metsähanhea.
Tundrametsähanhen muuton aikaan metsästetään loka-marraskuussa rajatulla alueella
Myöhemmin syksyllä hanhien muuttoaikaan metsähanhen metsästys on sallittua 1.10.2025–30.11.2025 Etelä-Karjalan ja Kymenlaakson maakunnissa.
Muista maakunnista metsästys on tällä aikavälillä sallittua Etelä-Savon maakuntaan kuuluvissa Enonkosken, Puumalan, Savonlinnan ja Sulkavan kunnissa, Pohjois-Karjalan maakuntaan kuuluvissa Ilomantsin, Joensuun, Kiteen, Kontiolahden, Liperin, Rääkkylän ja Tohmajärven kunnissa, Päijät-Hämeen maakuntaan kuuluvissa Iitin ja Orimattilan kunnissa sekä Uudenmaan maakuntaan kuuluvissa Askolan, Lapinjärven, Loviisan, Myrskylän, Porvoon ja Pukkilan kunnissa. Tällöin metsästys kohdistuu pääasiassa moninkertaisesti runsaampaan, elinvoimaiseen tundrametsähanhen kantaan. Metsästysalue on sama kuin viime vuonna.
Muista tehdä saalisilmoitus
Maa- ja metsätalousministeriö muistuttaa, että metsähanhen metsästystä, kuten myös muiden taantuneiden tai harvalukuisten vesilintulajien metsästystä, koskee saalisilmoitusvelvollisuus. Metsästäjän on tehtävä saaliiksi saadusta metsähanhesta, merihanhesta, haapanasta, jouhisorsasta, heinätavista, lapasorsasta, punasotkasta, tukkasotkasta, haahkasta, allista, tukkakoskelosta, isokoskelosta sekä nokikanasta saalisilmoitus Suomen riistakeskukselle. Saalisilmoitus on tehtävä seitsemän vuorokauden kuluessa eläimen pyydystämisestä. Saalisilmoituksen voi jättää sähköisen Oma riista -palvelun kautta.
Auta saalisosuuksien määrittämistä ja metsästysalueiden suunnittelua – lähetä kuva saaliista kuvakeräykseen
Taigametsähanhien ja tundrametsähanhien osuus saaliista määritetään metsästäjiltä saatujen kuvien avulla. Tietoa tarvitaan esimerkiksi metsästysaluelaajennuksia suunniteltaessa.
Maa- ja metsätalousministeriö vetoaakin metsästäjiin, jotta erityisesti Kaakkois-Suomen metsästysalueelta hanhen saaliiksi saaneet lähettäisivät vapaaehtoisesti myös kuvan saalishanhen päästä ja siivestä Suomen riistakeskuksen kuvakeräykseen osoitteeseen: hanhi@riista.fi. Kirjoita sähköpostin otsikkoon saaliin saantipäivämäärä ja kunta.
Hämärämetsästyksen kielto koskee myös hanhen metsästystä
Maa- ja metsätalousministeriö muistuttaa myös, että vesilintujen metsästys hämärässä on kielletty auringonlaskua seuraavan tunnin päättymisestä alkaen aina auringonnousua edeltävän tunnin alkuun saakka (MMM:n asetus 905/2023). Metsästäjän on tarkistettava ennen metsästyksen aloittamista kyseisen paikkakunnan auringon nousu-/laskuaika. Haavoittuneen linnun saa kuitenkin etsiä, lopettaa ja ottaa haltuun myös kiellon aikana.
Tänä vuonna punasotka ja nokikana ovat myös kokonaan rauhoitettuja (MMM:n asetukset 498/2024 ja 903/2023). Merihanhen metsästystä koskevat samat rajoitukset kuin viime vuonna (MMM:n asetus 901/2023).
Muualla verkossa:
Asetus ja perustelumuistio
Saalisilmoitus Oma riista -palvelussa
Lisätietoja maa- ja metsätalousministeriöstä:
erityisasiantuntija Janne Pitkänen, puh. 029 516 2338, etunimi.sukunimi@gov.fi