Ennallistamissuunnitelman valmisteluun saatiin tukea metsäluontoryhmän työpajoista
Maa- ja metsätalousministeriö, ympäristöministeriö sekä kansallisen ennallistamissuunnitelman metsäluontoa koskevia asioita käsittelevät teemaryhmät järjestivät marraskuussa kaksi laajaa työpajaa, joista haettiin näkemyksiä erityisesti ennallistamistoimien vaikutusten arvioinnin tueksi.
Euroopan unionin ennallistamisasetus asettaa tavoitteet metsäluonnon monimuotoisuuden parantamiseksi sekä talousmetsissä että suojelualueilla. Asetuksessa edellytettyä monimuotoisuuden tilaa ja sen kehitystä seurataan metsäindikaattoreilla.
Useimpien indikaattoreiden tila vaatii parantamista, jotta luonnon monimuotoisuus ja metsäelinkeinon toimintaedellytykset voidaan turvata pitkällä aikavälillä. Monimuotoisuuden vahvistaminen edellyttää, että toimia lisätään ja kohdennetaan oikein.
Työpajoihin osallistui laaja joukko metsäalan asiantuntijoita. Keskusteluissa korostui tarve selkeille tavoitetasoille ja indikaattoreiden vaikuttavuuden arvioinnille. Suositusten lisäksi osallistujat painottivat velvoittavia ohjauskeinoja ja lainsäädännön päivityksiä. Taloudelliset kannustimet nähtiin keskeisinä, mutta resurssien riittävyys ja kustannukset herättivät huolta.
Esille tuoduissa käytännön toimissa painottuivat muun muassa lahopuun ja säästöpuiden lisääminen, sekapuustoisuuden edistäminen sekä metsäkoneenkuljettajien koulutuksen vahvistaminen. Lisäksi kunnianhimon taso ja aikataulujen realistisuus nousivat esiin. Ennallistamissuunnitelman tulisi olla riittävän kunnianhimoinen, toteutuskelpoinen ja ottaa huomioon eri alueiden erityispiirteet.
Metsäneuvos, metsä- ja biotalousyksikön päällikkö Erno Järvisen mukaan työpajojen keskustelut vahvistivat näkökulmia, jotka ovat tulleet ennallistamissuunnitelman metsäluontoa käsittelevän teemaryhmän työssä jo aiemmin esille.
“On selvää, että suunnitelman onnistuminen edellyttää laajaa asiantuntija- ja sidosryhmäyhteistyötä. Metsäluonnon tilan parantaminen ja monimuotoisuuden vahvistaminen onnistuvat vain, jos löydämme yhdessä ratkaisuja, jotka tukevat sekä luonnon hyvinvointia että metsien kestävää käyttöä”, Järvinen korostaa.
Marraskuun 3. ja 19. päivänä järjestetyt tilaisuudet fasilitoi MDI.
Euroopan unionin ennallistamisasetuksen tavoitteena on, että vuoteen 2030 mennessä luonnon tilaa parantavien toimien piirissä on vähintään 20 prosenttia Euroopan unionin maa- ja meripinta-alasta ja vuoteen 2050 mennessä niiden piirissä ovat kaikki ennallistamisen tarpeessa olevat ekosysteemit.
Suomi valmistelee asetuksen mukaista kansallista ennallistamissuunnitelmaa. Suunnitelmassa huomioidaan laajasti yhteiskunnalliset tavoitteet, ja sovitetaan yhteen ennallistamistavoitteet, vaikutukset elinkeinoille ja Suomen yritysten kilpailukyky.
Muualla sivustollamme:
Ennallistamissuunnitelman valmistelua voit seurata hankeikkunasta: Kansallisen ennallistamissuunnitelman laatiminen - Valtioneuvosto
Talousmetsien luonnonhoidolla on tärkeä merkitys luonnon tilan parantamisessa
Ennallistamisasetus ja kansallisen ennallistamissuunnitelman valmistelu
Lisätietoja:
Erno Järvinen
kansallisen ennallistamissuunnitelman valmistelun teemaryhmän 5 puheenjohtaja
metsäneuvos, metsä- ja biotalousyksikön päällikkö, maa- ja metsätalousministeriö
etunimi.sukunimi@gov.fi
+358 295 162 150
Maarit Loiskekoski
kansallisen ennallistamissuunnitelman valmistelun teemaryhmän 5 varapuheenjohtaja
ympäristöneuvos, ympäristöministeriö
etunimi.sukunimi@gov.fi
+358 295 250 169