EU:n maatalouskomissaari Christophe Hansen tapasi Suomen-vierailullaan nuoria viljelijöitä ja tutustui suomalaiseen metsätalouteen

Euroopan komission maatalouskomissaari Christophe Hansen vieraili maa- ja metsätalousministeri Sari Essayhin kutsusta Suomessa 3.–4. huhtikuuta. Komissaari tutustui ministeri Essayahin johdolla suomalaiseen maa- ja metsätalouteen Päijät-Hämeessä ja Keski-Suomessa.
Komissaari Hansen vieraili nuorten tuottajien Matti ja Anni Kivelän maitotilalla Sysmässä tutustumassa suomalaiseen maidontuotantoon ja perheviljelmäpohjaiseen maatalouteen. Lounaalla komissaari Hansen ja ministeri Essayah keskustelivat useiden nuorten viljelijöiden kanssa heidän arjestaan ruoantuotannon parissa. Nuoret tuottajat painottivat pitkäjänteisen maatalouspolitiikan merkitystä tilan tulevaisuuden ja investointien suunnittelussa.
Hansen halusi tutustua myös suomalaiseen metsä- ja biotalouteen. Äänekoskella Metsä Groupin biotuotetehtaalla hänelle esiteltiin metsäbiotalouden tuotteita ja uusia innovaatioita kuten puupohjaista tekstiilikuitua.
Suolahden metsäkohteella komissaari tutustui suomalaiseen metsänhoitoon ja yksityismetsänomistukseen. Metsien uudistaminen, kasvatushakkuut, talousmetsien monimuotoisuustoimenpiteet ja metsätuhojen torjunta tulivat kohteella tutuksi.
Komission helmikuussa julkaisema maatalouden ja ruoan tulevaisuutta koskeva visio on saanut Suomessa hyvän vastaanoton, ja komissaari saikin vierailun aikana visiostaan runsaasti kiitosta eri toimijoilta. Essayah ja Hansen keskustelivat EU:n yhteisen maatalouspolitiikan tulevaisuudesta sekä sen rahoituksesta. Myös maatilojen mahdollisuudet kierrättää ravinteita ja tuottaa biokaasua kannattavasti nousivat esiin.
”Vierailu oli erittäin antoisa, ja olemme komissaarin kanssa varsin samanmielisiä. Juuri nyt niin hallitus kuin komissio painottavat vahvasti maatalouden kannattavuutta, alkutuottajan aseman vahvistamista ruokaketjussa ja realistisia ratkaisuja tulevaisuuteen”, ministeri Sari Essayah kommentoi.
”Itse olen tietysti ylpeä saadessani esitellä komissaarille suomalaista maaseutua, ruoantuotantoa ja metsäsektoria. Niin ruoka- kuin metsäsektorin potentiaali on suuri, kunhan huolehdimme niiden kilpailukyvystä. Siinä sääntelyn yksinkertaistamisella on iso rooli, ja siitä komissaarinkin kanssa keskustelimme. Tämä toivottavasti nousee vahvasti esiin myös EU:n tulevassa biotalousstrategiassa”, Essayah sanoo.
Komissaari tapasi myös pääministeri Petteri Orpon sekä eduskunnan suuren valiokunnan ja maa- ja metsätalousvaliokunnan jäseniä. Lisäksi komissaari vieraili Huoltovarmuuskeskuksessa tutustumassa suomalaiseen varautumisajatteluun ja huoltovarmuusjärjestelmään.
Lisätietoja maa- ja metsätalousministeriöstä:
Ministerin erityisavustaja Iina Mattila p. 050 473 6221