Suomalaisessa lampaassa scrapieta
Suomessa on ensimmäisen kerran todettu lampaassa scrapie-tauti. Sairastunut eläin on pohjoissuomalainen, Suomessa syntynyt 8-vuotias lammas, joka on kuollut tilalla. Kaikki tilan sekä kontaktitilojen lampaat lopetetaan.
Kyseessä on taudin NOR 98 muoto, jota on eniten todettu Norjassa. Kyseistä taudin muotoa esiintyy jonkin verran myös muissa EU-maissa. Tauti esiintyy lammaskatraassa yleensä yksittäisenä tapauksena aiheuttaen usein molemminpuolista ontumista lampaalla.
Scrapie kuuluu TSE-tauteihin (siirrostettavissa oleviin sienimäisiin aivorappeumasairauksiin), joista tunnetuin on naudoilla esiintyvä BSE-tauti eli hullun lehmän tauti. Scrapie tarttuu pääasiassa emiltä jälkeläisille sekä ympäristön ja eläinten välityksellä muihin lampaisiin tai vuohiin.
Scrapien ei ole koskaan todettu aiheuttaneen ihmisen sairastumista. Taudin mahdollista yhteyttä BSE tautiin ei ole toistaiseksi pystytty selvittämään.
Scrapieta on Suomessa todettu vuohissa vuonna 2002.
Lisätietoja:
osastopäällikkö Matti Aho
maa- ja metsätalousministeriö, puh. 040-516 9857
apulaisosastopäällikkö Riitta Heinonen
maa- ja metsätalousministeriö, puh. (09) 160 53337, 050-367 1040